Sjećate li se koliko se puta dogodilo da ste imali planirano roštiljanje na otvorenom, no kiša ili druge vremenske neprilike su vam poremetile planove? Iako ništa ne može zamijeniti okus pravog roštilja, ponekad kada nismo u prilici raditi jela na taj način, možemo posegnuti za raznim dodacima koji nam mogu rekreirati tu aromu. Jedan od njih je kondenzat dima, odnosno njegov tekući oblik (tekući dim).
Kako se tekući dim proizvodi?
Tekući dim se dobiva tako da se para, koja je produkt izgaranja drva, kondenzira zajedno s dimom te tako kupi njegov specifičan miris i okus. Postoje također i proizvodi koji sadrže umjetne arome dima, no razliku ćete teško osjetiti. Boja mu je crvenkasto-smeđa, a aroma je vrlo slična onoj koju dobijete dimljenjem hrane – ponekad je čak vrlo teško odrediti samo po okusu je li dobivena na roštilju ili uz pomoć tekućeg dima.
Kako koristiti tekući dim?
Pošto je tekući dim jako koncentriran, potrebno ga je staviti u vrlo maloj količini. Naš Holy Smoke se primjerice preporučuje u količini od maksimalno 4ml na 100g ribljih proizvoda (što je manje od čajne žličice), a 6ml na 100g mesa, umaka, marinada i ostalih proizvoda. Naravno, sve ovisi o ukusu i vašoj preferenciji intenziteta arome, a i bit će teško izmjeriti ovako precizne količine. Najbolje ga je dodavati po malo u smjesu s kojom ćete začinjavati jelo, te isprobavati i dodati još po potrebi. Možete ga dodati u marinade, odnosno prije termičke obrade, ili nakon (primjerice, u umaku koji ćete poslužiti uz jelo). Vrlo ga je lako koristiti, i s vremenom možda shvatite da vam je jednostavnije pripremiti nešto u pećnici ili na tavi i dodati aromu dima nego pripremati roštilj (iako mi i dalje čvrsto stojimo iza toga da je ovo samo zamjena kada stvarno niste u prilici zapaliti roštilj).
S čime se tekući dim najbolje slaže?